Skip directly to content
PALLIATIIVRAVIST JA ELULÕPU HOOLDUS
KUIDAS SOBITUB PALLIATIIVRAVI MINU RAVIPLAANI?

Palliatiivravi on suunatud sinu elukvaliteedi parandamisele, sümptomite leevendamisele ning psühholoogilise ja hingeabi andmisele. Sa saad palliatiivravi oma haiguse igas staadiumis. Nii kuuluvad palliatiivravi alla näiteks valuravi, aga ka iivelduse leevendamine.


​​​​​​​Kui sa otsustad, et soovid saada ainult palliatiivravi, tähendab see loobumist ravist, mis võib sinu vähi kasvu kontrollida.


See, millal sa otsustad ainult palliatiivravi kasuks, on sügavalt isiklik otsus. See võib tunduda õige mistahes ajal haiguse jooksul ja see võib vähendada vähiga elamise koormust.​​​​​​​

Kõige tähtsam on, et palliatiivravi arvestab sinu väärtuste, otsuste, diagnoosi suhtumise ning sinu ja sinu perekonna soovidega.

Palliatiivravi on võimalik saada erinevates kohtades, sealhulgas kodus, haiglas, hooldekodus või hospiitsis. Palliatiivravi meeskond koosneb erinevatest tervishoiutöötajatest, nagu arstid, õed, sotsiaaltöötajad - paljuski nagu ravimeeskond, kuid lisaoskustega palliatiivravis. Palliatiivravi raames võib saada lisaks õendushooldust, nõustamist, leinatuge, täiendavat ravi ja hingehoidu.

ELULÕPU HOOLDUS

Paljud inimesed on leidnud olevat kasuliku mõelda sellele, kuidas isiklikud väärtused on seotud hea elu lõpu kogemusega. Selle läbimõtlemine võib vähendada hirmu ja ärevust.

Võib olla abiks, kui sa mõtled pigem sellele, milline elulõpu hooldus võiks olla, kui sellele, milline see ei peaks olema. Ei ole õiget ega vale plaani, on vaid sinu soov.

Enne otsuste tegemist oma elulõpu hoolduse kohta räägi oma arsti või mõne muu tervishoiutöötajaga. Nii saad sa paremini aru, mis täpselt vajab otsustamist.

Võib olla abiks, kui sa räägid sellest mõne lähedasega või tervishoiutöötajaga. Oma mõtetest, väärtustest ja soovidest rääkimine aitab välja selgitada sinu jaoks parima hoolduse.

Nii raske kui ka ei ole rääkida elulõpu soovidest, teeb neist teadmine sinu perekonna jaoks mitmed otsused lihtsamaks. Koos teete otsused, mis arvestavad sinu soovidega. Ja sinul on kindlus, et sinu lähedased teevad õigeid valikuid siis, kui vaja.

yellow