Skip directly to content
FAKTID

Kui sa mõistad oma diagnoosi ja selle mõju oma kehale, võimaldab see rääkida arstidega avameelselt ravivõimalustest, mis oleksid sinu jaoks parimad.

MIKS MINU VÄHK TAGASI TULI?

Teadlased ei tea veel, miks rinnavähk tuleb mõnel juhul tagasi ja teisel juhul mitte. See, et sinu vähk on tagasi tulnud, ei tähenda seda, et sa oleks varem vale ravi saanud või et sa ei hoolitsenud enda eest piisavalt.

Tõsiasi on see, et igaühel, kellel on olnud rinnavähk, võib see igal ajal korduda või taastekkida. Mõnikord vähk lihtsalt tuleb tagasi.

 
MIDA SEE MINU JAOKS TÄHENDAB?

Metastaatiline rinnavähk (MRV) erineb varases staadiumis rinnavähist. MRV on levinud sinu rinnast keha teistesse organitesse. Kasvajaid nendes erinevates organites nimetatakse metastaasideks ehk siireteks.

Kui sa oled varem saanud rinnavähi ravi, siis tõenäoliselt kestis see teatud aja. MRV on krooniline haigus. Ravi aeglustab kasvaja kasvu, võib-olla isegi peatab selle mõneks ajaks, kuid see kestab elu lõpuni.

 
 • MRV kirjeldamisel võidakse kasutada erinevat sõnastust, nagu kaugelearenenud rinnavähk või IV staadiumi rinnavähk.
 
MILLISED ANALÜÜSID KINNITAVAD MINU DIAGNOOSI?

Ühest testist ei piisa väitmaks, et sul on metastaatiline rinnavähk.  

Esimese asjana soovivad sinu arstid sinu vähi kohta võimalikult palju teada saada, nt selle tüüp ja kuhu see sinu kehas on levinud. Need analüüsid aitavad sinu  arstil valida sinu jaoks sobivaima ravi ja koostada tõhusaima raviplaani.


Võimalik, et on vaja teha erinevaid analüüse:

 • LABORI-
  ANALÜÜSID
 • PILT-
  DIAGNOSTIKA
 • BIOPSIAD

 


Erinevatel inimestel võidakse teha erinevaid analüüse. See sõltub sinu sümptomitest ja sellest, kas sul on enne olnud rinnavähki, ning haigla tavapraktikast (protokoll).


Kui sul on varem olnud rinnavähk, korratakse mitmed diagnostilised analüüsid, et sinu praeguse vähi kohta võimalikult palju teada saada

On oluline meeles pidada, et sina ei ole midagi valesti teinud. See ei ole sinu süü.

DIAGNOOSI OLULISED PUNKTID

 • Metastaatiline rinnavähk tähendab seda, et algselt rinnas esinenud kasvaja on levinud keha teistesse osadesse.
 • Ravi eesmärk on takistada kasvaja edasist kasvu ja levikut ning aidata sul elada koos haigusega nii hästi kui võimalik.
 • Erinevalt varases staadiumis avastatud kasvajast on metastaatiline rinnavähk krooniline haigus.
 • Igaühe kogemus on erinev – sul ei pruugi esineda samad sümptomid ja kõrvaltoimed kui teistel ning sul võidakse teha teisi analüüse.
red