Skip directly to content
MILLISED ON MRV ERINEVAD TÜÜBID?

On väga tähtis, et sa leiaksid arsti ja ravimeeskonna, keda usaldada ja kellega sa tunned end mugavalt, et olla kindel, et sa saad kogu teekonna vältel parimat ravi.

MIS ON MRV?

MRV korral on kasvaja levinud rinnast sinu keha teistesse osadesse. Kasvajaid nendes teistes kohtades nimetatakse metastaasideks.

Millised on MRV erinevad tüübid?

Kui sul diagnoositakse MRV, siis sinu arst selgitab välja, millist tüüpi kasvaja see on. See aitab valida sinu jaoks sobivaima ravi.

Rinnavähi rakkudel võivad esineda geneetilised markerid HER2 ja hormoonretseptorid (HR). Need markerid aitavad valida efektiivseimat ravi. Keemiaravi, hormoonravi, sihtmärkravi, kiiritusravi ja kirurgia on kõik ravivõimalused.

  • keemiaravi
  • hormoon-
    ravi

     
  • sihtmärk-ravi
  • kiiritusravi
  • kirurgia

On neli peamist rinnavähi tüüpi:

HORMOONRETSEPTOR-POSITIIVNE, HER2-NEGATIIVNE

See on kõige sagedasem rinnavähi tüüp, mida esineb umbes kahel kolmandikul juhtudest.

HORMOONRETSEPTOR-NEGATIIVNE, HER2-POSITIIVNE

Kui rinnavähi rakud toodavad liiga palju HER2-valku, kasvavad
nad kiiremini kui tavalised rakud ja teised kasvajarakud. Sel juhul on tegemist HER2-positiivse rinnavähiga. Umbes 15-20% rinnavähkidest on HER2-positiivsed.

HORMOONRETSEPTOR-POSITIIVNE, HER2-POSITIIVNE

Sellel kasvajal on nii HER2- kui hormoonretseptorid. See on„positiivne“ mõlema tüübi suhtes.

HORMOONRETSEPTOR-NEGATIIVNE, HER2-NEGATIIVNE

Sellel kasvajal ei ole HER2-retseptoreid ega östrogeen- ja progesteroonretseptoreid. Umbes 10-20% rinnavähkidest on kolmik-negatiivsed.​​​​​​​

Kui sinu kasvaja tuleb tagasi, oleks hea võimalusel selle rakke uuesti HER2- ja hormoonretseptorite osas testida, kuna need võivad esmasest kasvajast erineda.

MIKS MINU KASVAJAT NIMETATAKSE "IV STAADIUMI“ RINNAVÄHIKS?

Rinnavähk jagatakse erinevateks staadiumiteks 0-st kuni IV-ni selle alusel, kui suur on kasvaja ja kas see on levinud lähedal olevatesse lümfisõlmedesse ja keha teistesse osadesse.
MRV on IV staadiumi rinnavähk. See tähendab, et kasvaja on levinud (metastaseerunud) keha teistesse organitesse.

Mõned arstid kasutavad staadiumi hindamisel ka TNM klassifikatsiooni (T – tuumor, N – lümfisõlmed, M – metastaasid), kuid see on vähem kasutusel kui numeraalne staadiumite süsteem (staadiumid 0 – IV).

 MILLE POOLEST MRV ERINEB VARASEST RINNAVÄHIST?

Varane rinnavähk on staadiumis 0, I või II. See tähendab, et kasvaja on ainult rinnas või levinud ainult rinnale lähimatesse lümfisõlmedesse. Varase rinnavähi ravi kestab tavaliselt teatud perioodi.

Lokaalselt levinud rinnavähk (III staadium) tekib samas rinnas, kus oli esmane tuumor ja see ei ole levinud teistesse organitesse.

Metastaatilise ehk IV staadiumi rinnavähi korral on kasvaja levinud (metastaseerunud) keha teistesse organitesse. See on rinnavähi kõige kaugelearenenum staadium.

red