Skip directly to content
MRV RAVI
MIS ON MINU JAOKS PARIM RAVI?

 

MRV raviks ei ole ühte „parimat“ ravi ja see, mis toimib kellelgi teisel, ei pruugi toimida sinul. Mõned võivad saada korraga mitut ravi, samas kui teised saavad vaid ühte ravi korraga.

See, milline ravi on SINU JAOKS PARIM, sõltub mitmest erinevast asjaolust. Nende hulgas on kasvaja bioloogia, metastaaside paikmed, eelnev rinnavähi ravi ning teiste haiguste raviks kasutatavad ravimid.

Ravi eesmärgiks on kontrollida kasvaja levikut sinu kehas ja parandada sinu elukvaliteeti.

OLE VALMIS AJA JOOKSUL RAVI VAHETAMA.
Selle põhjuseks on asjaolu, et sinu kasvaja võib muutuda kasutatava ravi suhtes resistentseks ehk tundetuks ja sa pead alustama uut ravi, millele sinu kasvaja tõenäolisemalt reageerib. Kõrvaltoimete tõttu võib olla vajalik ravi katkestada.

Inimesed reageerivad ravile erinevalt, mistõttu ei ole võimalik ennustada, kas sinu kasvaja ravile reageerib või mitte. Pea meeles, et otsused kindla ravi kasutamise või selle muutmise osas teed sina koos oma arstiga.

 

MILLISED ON MRV PEAMISED RAVIVIISID?

MRV-d ravitakse ravimitega. Vajadusel kasutatakse haiguse või sümptomite kontrollimiseks ka kiiritusravi ja harva kirurgilist ravi.

Kolm peamist ravimite gruppi kasvaja kasvu kontrollimiseks on keemiaravi, hormoonravi ja sihtmärkravi. Lisaks võidakse kasutada ravi kasvajast või metastaasidest põhjustatud sümptomite leevendamiseks.

Neist olulisemad on luu struktuuri stabiliseerivad ravimid bisfosfonaadid või denosumab, mis aitavad tugevdada sinu luid, eriti kui neis on metastaasid.

REGULAARSED KONTROLLID:

Sinu arst kutsub sind regulaarsetele vastuvõttudele, et kontrollida, kas sinu ravi toimib ja arutada sinu enesetunnet. Sellega kaasneb rohkem teste, milledest mõned võivad vajada ööseks haiglasse jäämist. 

 

 

 

MILLISED KÕRVALTOIMED MUL VÕIVAD TEKKIDA?

Kõrvaltoimed sõltuvad kasutatavast ravitüübist – erinevatel ravimitel võivad need olla väga erinevad. Samuti reageerivad inimesed samale ravile erinevalt. Teisel inimesel esinevad kõrvaltoimed võivad olla väga erinevad neist, mis sinul esinevad.
Loe rohkem kõrvaltoimete kohta.

KAS MA PEAKSIN OSALEMA KLIINILISES UURINGUS?

Sinu arst võib pakkuda sulle osalemist kliinilises uuringus. Seda selleks, et sa saaksid uudset ravimit või sellist ravimit, mis ei ole sinu elukohariigis veel kättesaadav.

Kliinilised uuringud on uurimused, kus hinnatakse uute ravimite efektiivsust ja ohutust ning mis tõenäoliselt on paremad kui need ravimid, mida selle haiguse puhul tavaliselt kasutatakse.

Kuna MRV ravi muutub pidevalt, annab kliinilises uuringus osalemine võimaluse saada uut ravimit, mis võib sind aidata.

Loe rohkem kliiniliste uuringute kohta.

KUIDAS MA SAAN AEGA ARSTI JUURES KÕIGE PAREMINI ÄRA KASUTADA?

Sa saad nii mõndagi teha, et paremini ära kasutada iga visiiti oma arsti juurde.

Mõned peamised soovitused:

Valmista ette mõned küsimused, et saada vastuseid sellele, mille üle juurdled . 

Püüa visiidile võimalusel kaasa võtta pereliige või sõber, kes kuulaks ja teeks märkmeid, et olla kindel, et midagi arsti või ravimeeskonna jutust ei jääks tähelepanuta. 

Tee märkmeid, et saaksid need kodus uuesti üle vaadata.

Ära kiirusta ega karda küsida rohkem aega oma ravimeeskonnalt, sest väärid seda. See võimaldab sul aktiivsemalt osaleda sinu ravi puudutavates otsustes.

MRV ravis ei ole ühte ja ainust viisi, mis sobiks kõigile.

OLULISED PUNKTID, MILLEGA ARVESTADA OMA VÄHIRAVIS

  • MRV ravi kestab elu lõpuni ja sa võid selle aja jooksul vajada erinevaid raviviise
  • Räägi alati oma arstidele kõikidest kõrvaltoimetest, mis sul esinevad. Sageli saavad nad aidata
  • Proovi esimesteks infusioonravi järgseteks päevadeks mitte planeerida tegevusi, millest sa ei saaks loobuda
purple