Skip directly to content
ERINEVATE RAVIVÕIMALUSTE TUNDMAÕPPIMINE

Sinu ravi eesmärgid on takistada kasvaja edasist levikut, leevendada mõningaid vähi sümptome ja tagada võimalikult hea elukvaliteet.

MRV-d ravitakse ravimitega. Vajadusel kasutatakse haiguse või sümptomite kontrollimiseks ka kiiritusravi ja harva kirurgilist ravi. Kolm peamist ravimite gruppi kasvaja kasvu kontrollimiseks on keemiaravi, hormoonravi ja sihtmärkravi. Lisaks võidakse kasutada ravi kasvajast või metastaasidest põhjustatud sümptomite leevendamiseks. 

 

 
MILLISED ON PEAMISED RAVI TÜÜBID?
 • KeEMIARAVI
 • KIIRITUSRAVI
 • HormoONRAVI
 • SIHTMÄRKRAVIMID
 • LUUD STABILISEERAVID AINED
 • KIRURGIA
 • Keemiaravi

  Keemiaravi on sisuliselt toksiliste ainetega vähirakkude hävitamine. Paraku võivad need ained kahjustada ka normaalseid rakke ja see põhjustab kõrvaltoimeid. Mõned ravimid on tableti kujul ja sa saad neid kodus võtta. Teisi manustatakse veenisisese infusioonina haiglas.

  Keemiaravi ei sobi mitte kõikide MRV tüüpide puhul. See, kas sulle keemiaravi määratakse, sõltub sinu üldseisundist, eelnevast ravist ja sinu kasvaja tüübist. On olemas mitmeid erinevaid keemiaravimeid.
  Kui sul tekib mõne ravimi kasutamisel liiga palju kõrvaltoimeid, võib olla võimalik ravimit vahetada.

 • Kiiritusravi

  Kiiritusravis kasutatakse vähirakkude hävitamiseks suure energiaga kiiri. MRV korral võidakse kiiritusravi kasutada sinu haiguse kontrolli all hoidmiseks. Seda kasutatakse ka luuvalu leevendamiseks, kui muu vähiravi ei tee seda piisavalt kiiresti. On tavapärane, et kiiritatakse valu põhjustavaid luumetastaase.
  MRV kiiritusravi tehakse tavaliselt ühekordselt või lühikese kuurina mõne päeva jooksul. Kui sinu üldseisund võimaldab, tehakse kiiritusravi ambulatoorselt ja sa ei pea ööseks haiglasse jääma. Kui sa aga saad samal ajal keemiaravi, võib olla vajalik haiglasse jääda. Kiiritusravi kõrvaltoimed sõltuvad kiiritatavast paikmest.

 • HORMOONRAVI

  Hormoonravi kasutatakse seda tüüpi rinnavähi raviks, mis on hormoontundlik, eriti östrogeeni suhtes. On olemas mitmeid erinevaid hormoonravimeid, mis toimivad kehas veidi erinevalt. Hormoonravimeid manustatakse tavaliselt suu kaudu, kuid on ka süstitavaid. Vahel kasutatakse neid koos keemiaraviga.

  See, kas arst määrab sulle hormoonravi ja millist tüüpi, sõltub sellest, kas sa oled läbinud menopausi, kui palju aega on möödas sinu diagnoosist ja millist ravi sa said varase rinnavähi raviks (juhul, kui tegemist on taastekkega).
  Kui sa oled varem saanud hormoonravi, võidakse see uuesti määrata. 

 • SIHTMÄRKRAVIMID

  Sihtmärkravimid blokeerivad rinnavähi rakkude jagunemise ja kasvu signaaliradasid. Sarnaselt keemia- ja hormoonraviga on nende kasutamise eesmärgiks kasvaja progressiooni kontrollimine. Sihtmärkravimeid saab kasutada teatud tüüpi kasvajate puhul. Mitmed ravimid on suunatud HER2 retseptorite vastu ja neist saavad kasu patsiendid, kelle vähi rakkudel on suur hulk HER2-e. Neist ei ole kasu kasvajate korral, kus seda valku on vähe või see puudub. Arst peab täpselt välja selgitama sinu kasvaja tüübi, et teada, kas mõni sihtmärkravim sulle sobiks.

 • LUUD STABILISEERIVAD AINED

  Luud stabiliseerivaid aineid (bisfosfonaadid või denosumab) kasutatakse luumetastaaside raviks. Need aitavad tugevdada sinu luid ja vähendada luukoe kadu. Need võivad vähendada luuvalu ja vähendada luumurdude pikaajalist riski. Neid võetakse suu kaudu või süstitakse.
  Süstid manustatakse iga kolme kuni nelja nädala tagant.

 • KIRURGIA

  Operatsiooni kasutatakse MBC-s harva. Kui seda kasutatakse, on see tingitud sellest, et kasvajakoe eemaldamine vähendab oluliselt kasvaja koormust, parandab teie keha funktsioone või aitab valu leevendada. Kui teil on rinnavähi operatsioon, saate ka ravimiteraapiat ja / või kiiritust.

KONKREETSETE VÄHITÜÜPIDE RAVI

Hormoonretseptor-positiivne, HER2-negatiivne

kasutatakse ravimeid, mis suruvad maha hormoonide östrogeen ja progesteroon tootmise või blokeerivad vastavad retseptorid hormoonide toime eest (hormoonravi).


Hormoonretseptor-negatiivne, HER2-positiivne

kasutatakse HER2- vastaseid ravimeid ja keemiaravi.


Hormoonretseptor-positiivne, HER2-positiivne

võidakse ravida nii HER2-vastaste kui hormoonravimitega.


Hormoonretseptor-negatiivne, HER2-negatiivne (kolmik-negatiivne kasvaja)

kasutatakse keemiaravi.

 

MILLINE ON KEEMIARAVI JA KUI KAUA RAVI KESTAB?

Erinevalt varasest rinnavähist, kui ravi kestab kindla perioodi, on MRV ravi eluaegne, kuna eesmärgiks on hoida kasvaja kontrolli all ja selle kasvu pidurdada. Sa võid vajada pidevat ravi metastaasidest tulenevate sümptomite leevendamiseks. Sulle võidakse määrata kas üks või mitu ravimit korraga. Vajadusel mõne aja pärast ravi vahetatakse.

Sulle võidakse määrata sama ravi mitu korda vaheldumisi teiste ravidega. Vahel võib ravis teha ka pause.

Hiljem võib olla vaja sama ravimit uuesti võtta. 

 

Mõningaid ravimeid manustatakse veenisiseselt haiglas, tavaliselt nädala jooksul iga kolme nädala tagant või harvem. Kiiritusravi tehakse tavaliselt kord päevas.
Ravimid võivad vahelduda kiiritusega nädala kaupa.​​​​​​​
 

EI OLE ÜHTE PARIMAT MRV RAVISKEEMI.
IGA INIMESE OLUKORD ON ERINEV.

Arusaadavalt võivad mõned naised soovida ravi lõpetada, kui nad end paremini tunnevad, või vastupidi, kui see halvendab nende enesetunnet. Siiski on oluline, niipalju kui võimalik, jätkata määratud raviga nii kaua kui arst vajalikuks peab. Räägi oma arstiga, kui sa plaanid ravi lõpetada.

KUIDAS ARST HINDAB RAVI EFEKTIIVSUST?

Sinu arst teeb aja jooksul ravi efektiivsuse hindamiseks mitmeid uuringuid, mille abil ta hindab:

Kasvaja/metastaaside suurust

Arst kasutab piltdiagnostikat hindamaks, kas sinu kasvaja või metastaasid suurenevad, vähenevad või on sama suured. Selleks kasutatakse kompuutertomograafilist uuringut (KT) või magnetresonantsuuringut (MRT).

Kasvaja markerite tase

Kasvaja markerid on valgud või muud ained, mida sageli, aga mitte alati, leidub veres, kui organismis on aktiivne kasvaja. Kasvaja markerite taseme tõus
viitab sageli aktiivsele haigusele.
​​​​​​​Arstid võivad kasvaja markerite taseme muutust aja jooksul kasutada ravi efektiivsuse hindamiseks.​​​​​​​

Ringlevate kasvajarakkude tase

Ringlevad kasvajarakud (CTC) on vähirakud, mis on eraldunud primaarsest kasvajast ja ringlevad vereringes.
​​​​​​​CTC-d on nagu uute kasvajate
(metastaaside) „seemned“ mujal organismis. Arst võib CTC-de taset sinu veres jälgida eesmärgiga hinnata ravi efektiivsust.

Uute metastaaside teke

Arst soovib veenduda, et kasvajarakud ei ole levinud sinu keha teistesse osadesse. Selleks võib kasutada KT- või MRT-uuringut.
​​​​​​​Mida enam on kasvaja organismis levinud, seda tõsisem on olukord ja võib olla vajalik vahetada ravi.

purple