Skip directly to content
KAS NÜÜD, KUI MUL ON VÄHK, SAAN MA TÖÖL KÄIA?

See, kas sa saad pärast MRV diagnoosi jätkata tööl käimist, sõltub sinu töö iseloomust ja sinu enda seisundist. Mõned inimesed saavad ravi ajal tööl edasi käia, samas kui teistele tundub see väga raske ja nad ei jätka. Mõned inimesed soovivad töötamist jätkata selleks, et elu kohe liiga järsult ei muutuks.

Võimalik, et sinu prioriteedid muutuvad. Sa võid eelistada töötamise asemel hoopis teisi tegevusi. Seejuures mängib olulist rolli sinu majanduslik olukord.

 

Sageli hõivab töö väga suure osas meie elust ja võib tunduda imelik mitte tööl käia. Kui sa ei ole kindel, kas jätkata töötamist või mitte, siis oota ära ravi algus ja vaata, kuidas see mõjutab sind vaimselt ja füüsiliselt.

KUIDAS MA RÄÄGIN TÖÖANDJALE OMA HAIGUSEST?

Sa ei pea tingimata oma tööandjale oma vähist rääkima, kuid see võib aidata tal teha muutusi, mis sind paremini toetaks. See aitab mõista, miks sa oled rohkem haiguslehel ja soovid paindlikumat tööaega. Sa ei pea jagama kõiki oma diagnoosi ja ravi puudutavaid üksikasju. Eestis on olemas Töökaitseinspektsiooni nõustamisteenus, mille eesmärk on aidata töösuhte pooltel käituda töösuhetes teadlikult, arvestades õigusakte ja järgides hea usu põhimõtet. Seadus ei määratle täpselt, millist infot peab töötaja avaldama.

Üks soovitus on rääkida personalijuhiga. Tema võib konfidentsiaalselt nõustada, millist tervisega seotud informatsiooni võiks jagada ja millist tuge sinu tööandja saab pakkuda.

Kui sul on mure, et sinu tööandja hakkab sind diskrimineerima või koondab sinu ametikoha, kui sa talle oma haigusest räägid, siis tutvu Võrdse kohtlemise seadusega – see on osa Eesti Vabariigi põhiseadusest ning on kantud ideest, et kõik inimesed on oma õigustelt võrdsed (volinik.ee/ vordse-kohtlemise-seadus/)

yellow