Skip directly to content
RAVIMITE KÕRVALTOIMED JA KUIDAS NENDEGA TOIME TULLA

Mõned vähiravi sagedaseimad kõrvaltoimed on väsimus või kurnatus, valu, iiveldus, oksendamine, kõhulahtisus, juuste väljalangemine, valgeliblede vähesus veres ja kaalulangus või –tõus.

 Räägi alati oma arstile või õele kõikidest oma kõrvaltoimetest. Nad võivad nende leevendamiseks määrata sulle lisaravimeid. Või nad võivad muuta vähiravi.

See, mis võib tunduda kõrvaltoimena, võib olla vähi kasvamise tunnus.

 

  • OLE VALMIS HALVEMATEKS KÕRVALTOIMETEKS ESIMESTEL PÄEVADEL PÄRAST RAVI. Oleks tark sellega arvestada seni, kuni sa tead, kuidas sa end tunned. Ära planeeri esimesteks veenisisese ravi järgseteks päevadeks tegevusi, millest sa ei saa loobuda. Võta aega enda eest hoolitsemiseks.

  • EI OLE „IMEROHTU“, mis võtaks täielikult ära kõik kõrvaltoimed – sa peaksid leidma selle, mis töötab sinu jaoks kõige paremini. Näiteks mõned naised on leidnud, et võimlemine ja muud füüsilised tegevused, nagu jooga või nõelravi, on väga kasulikud.

  • Mitte kõigil ei teki ravi kõrvaltoimeid. Seega, kui sul ei ole kõrvaltoimeid, siis see ei tähenda, et ravi ei toimiks.

MILLISED KÕRVALTOIMED VÕIVAD MUL TEKKIDA KASVAJAST JA SELLE RAVIST?

Kõrvaltoimed sõltuvad kasutatava ravimi tüübist ja on erinevatel ravimitel erinevad.
Samuti reageerivad erinevad inimesed ravimitele erinevalt ja sul ei pruugi tekkida samad kõrvaltoimed, mis teistel, kes seda ravimit võtavad. Räägi kõikidest sul esinevatest kõrvaltoimetest oma arstile ja ravimeeskonnale, et nad saaksid hinnata, kas tegemist on ravist või kasvajast tuleneva kõrvaltoimega. Eamasti saab ravimeeskond sind aidata kõrvaltoimete leevendamisel.

Sinu vaevused võivad olla põhjustatud ka sinu teistest (kaasuvatest) haigustest või nende ägenemistest.

Kui sa leiad, et ravi kõrvaltoimeid on liiga raske taluda, siis räägi sellest kohe oma arstile. Võib olla võimalik muuta ravimi annust või leida teine ravim, mis ei põhjusta selliseid kõrvaltoimeid.

TAVALISED KÕRVALTOIMED
VALU

Kasvaja ei põhjusta alati valu, aga kui sa seda tunned, on oluline sellest kohe oma ravimeeskonnale rääkida. Nad saavad sulle määrata ravimeid, mis valu leevendavad ja soovitada teisi meetodeid. Abi võib olla sellest, kui sa märgid üles valu sageduse ja tugevuse, kas see tugevneb öösel või teatud tegevustega.

Valu tõhus leevendamine mõjutab olulisel määral sinu heaolu. See võib vähendada väsimust, ärevust, depressiooni ning parandada und ja üldist heaolu. Kui sa vajad tugevat valuvaigistit, nagu näiteks morfiin, siis ära karda sellest sõltuvusse jääda. Seda ei juhtu, kui sa vajad seda ravimit valu vaigistamiseks.

Vähivalu ravitakse tavaliselt valuvaigistitega.  

Valu võivad leevendada nõelravi, ravimassaaž ja lõdvestumistehnikad. Ka liikumine võib aidata. 

VÄSIMUS

Väsimus on palju enamat kui end väsinuna tundmine: see on täielik kurnatus. See võib olla seotud kasvaja endaga või olla ravi kõrvaltoime. Aga ka muutustega unerežiimis, lisandunud stressiga ja ärevusega.

NÄPUNÄITEID VÄSIMUSEGA TOIMETULEKUKS:

IIVELDUS JA OKSENDAMINE

Ravimata iiveldus ja oksendamine võivad tekitada suurt väsimustunnet ja põhjustada ka tõsisemaid probleeme. Nende sümptomite ilmnemisel rääkige oma tervishoiutöötajatele. Nende kontrollimiseks on saadaval palju ravimeid.

Nõuanded iivelduse ja oksendamise vähendamiseks:

 

UNEHÄIRED JA UNETUS

Head und võivad häirida mitmed asjad, nt valu, stress, ravi kõrvaltoimed, ärevus, depressioon. Probleemiks võivad olla uinumisraskused, sagedased öised ärkamised või väga varane ärkamine. See mõjutab negatiivselt igapäevaelu.
PROOVI VAIMSEID TEHNIKAID NAGU MEDITATSIOON JA TEADVELOLEK. PROOVI LÕDVESTUMISTEHNIKAID, JOOGAT, MASSAAZHI. OLE FÜÜSILISELT PIISAVALT AKTIIVNE.

NÄPUNÄITED SEOSES MAGAMISEGA:

 

KESKENDUMIS-HÄIRED ja KOGNITIIVSED MUUTUSED

Selle põhjuseks võivad olla füüsilised või emotsionaalsed muutused. Keskendumishäired ja üldised kognitiivsed muutused võivad olla seotud raviga, kuid ei pruugi seda olla.

On oluline, et sa räägiksid keskendumishäiretest oma ravimeeskonnale.​​​​​​​

JUUSTE VÄLJALANGEMINE

Keemiaravi mõjutab tõenäoliselt sinu juukseid. Mitte kõik keemiaravis kasutatavad ravimid ei põhjusta juuste väljalangemist. Juuksed võivad ka hõreneda või muutuda kuivaks. Ka hormoonravi võib põhjustada juuste hõrenemist.

Juuste kadu võib olla väga häiriv. Kui sa tead, et see juhtub, võid juba eelnevalt lõigata oma juuksed lühikeseks. See aitab olukorda veidi kontrollida, selle asemel et lihtsalt oodata, kuni juuksed välja langevad. Tegutse nii, nagu sulle õige tundub.

KES SAAB MIND JUUSTE VÄLALANGEMISE TEEMAL AIDATA?

 
Mõnedes haiglates on spetsiaalsed töötajad, kes võivad sind nõustada erinevate peakatete, nagu pearätikud ja parukad, teemal.
Küsi oma arstilt või õelt, kas sinu haiglas on sellist teenust.
 

Mõne keemiaravi puhul võib juuste väljalangemist ennetada peanaha jahutamisega. Küsi oma arstilt, kas sellest võiks sinu ravi puhul kasu olla ja kas sinu haiglas on peanaha jahutamise teenust.
 
Ka kohalikud rinnavähi patsientide tugigrupid võivad anda sulle vastavate ilusalongide kontakte. Samuti pakuvad nad nõu ja tuge, kuidas kohaneda muutustega oma välimuses.

 

purple