Skip directly to content

Minu emotsioonid

ABI SAAMINE JA TUGIRÜHMAGA LIITUMINE
KUST SAADA EMOTSIONAALSET TUGE?

Metastaatilise rinnavähi diagnoosi emotsionaalne mõju ei lõpe sellega, kui sa sulged enda järel arsti kabineti ukse.
Ilmselt küsid sa endalt – kuidas edasi? Arstid jälgivad sinu keha ja haiguse kulgu, aga kuidas on lood sinu elu teiste valdkondadega?

Emotsionaalse ja psühholoogilise toe vajadus on loomulik, et suuta uue olukorraga kohaneda ja õppida iga päev elama MRV-ga.

ESIMESE SAMMUNA küsi oma ravimeeskonnalt, et kes saab sind emotsionaalselt toetada. See on sinu haiguse tervikliku käsitluse oluline osa, mis toetab meditsiinilist ravi.

 RINNAVÄHI ÕDE-NÕUSTAJA võib sind aidata toimetulekul mõnede haiguse füüsiliste sümptomitega, nagu valu ja teised ravi kõrvaltoimed.

​​​​​​​Professionaalse abi küsimine on pigem tugevus, kui nõrkus – see tähendab, et sa püüad ennast aidata.
Sulle võib tunduda, et professionaalset abi otsides reedad sa oma pereliikmeid. See ei ole nii! Sõbrad ja pere võivad olla väga toetavad, kuid mõnikord on nad liiga lähedased vajaliku abi osutamiseks

KAS MA PEAKSIN LIITUMA PATSIENTIDE TUGIGRUPIGA?

Iga naine on selles osas erinev, kuidas ta soovib oma olukorraga tegeleda. Sa võid soovida tegeleda sellega privaatselt, koos vaid pere ja sõpradega.

Kuid sa võid leida abi ja toetust ka patsientide tugigrupist.

Õige tugigrupp võib luua turvalise keskkonna oma tunnete ja hirmude väljendamiseks. Sa ei pruugi oma sõnu nii hoolega valida, nagu siis, kui räägid oma olukorrast pere ja sõpradega. 

Teiste MRV-ga naiste seltskonnas ei tunne sa end oma haiguse,
kõrvaltoimete ja kurnatusega nii üksi.
Sa võid teiste naiste kogemustest õppida, saada neilt jõudu ja jagada oma arvamusi teiste naiste aitamiseks.​​​​​​​

 

 

KUIDAS ÕIGE PATSIENTIDE TUGIGRUPP ÄRA TUNDA?

Sobiva patsientide tugigrupi otsingul võid sa avastada, et neist paljud ei ole spetsiaalselt MRV-ga naiste jaoks. Kui enamikel naistel grupis on varane rinnavähk, võib neil olla raske mõista sinu olukorda, sest sinu haigus on kaugemale arenenud.
Võimalusel püüa leida patsientide tugigrupp, milles oleks spetsiaalne rühm MRV-ga naistele. Õige leidmine võib võtta aega.
Eestis tegutseb MTÜ Meeta, mille eesmärgiks on MRV patsientidele parima võimaliku elukvaliteedi ja toimetuleku tagamine ja MRV patsientide esindamine (meeta.ee).

Sa võid küsida teistelt MRV-ga naistelt oma ravikeskuses, et kust nad tuge leidsid. Samuti võib sind patsientide tugigrupini juhatada sinu ravimeeskond.

Sa võid MRV-ga naiste tugigruppe otsida ka internetist. Paljudel neist on jututuba või pakutakse individuaalset nõustamist. Neist võib olla palju abi ja tuge.

orange